Prije 2000.-e godine ples oko šipke uglavnom se vezivao uz striptease klubove. Otada su promotori plesa oko šipke i organizatori natjecanja počeli ulagati značajan trud u pokušaju da promijene percepciju šire javnosti o plesu oko šipke te da ga promoviraju kao legitiman oblik plesa i akrobatike.
Ples oko šipke kakav poznajemo danas, također je bio inspiriran i kineskom šipkom, disciplinom koja se izvodi u cirkusima i kabareima te na pozornici, potpuno lišena erotskih i seksualnih konotacija.
Iako je ova vrsta plesa dobila na popularnosti tek početkom 2000.-ih, njeni počeci sežu mnogo ranije.
Smatra se da je ples oko šipke kao plesna disciplina započeo još davne 1920-e u Americi kada su putujuće plesne skupine koristile šipku za podizanje šatora kao rekvizit u svojim nastupima. Smatra se da se ples oko šipke tijekom 1950-ih počeo polako premještati iz cirkusa u barove.
Pole dance kao oblik vježbanja
Nakon što su potvrđene bezbrojne prednosti i djelotvoran učinak koji ples oko šipke ima na razvoj tijela i kondicije te općenito razinu fitness-a, pole dance je dobio na popularnosti kao oblik vježbanja. Osim što najviše utječe na trbušne mišiće jer koristimo vlastitu tjelesnu težinu kao rekvizit prilikom vježbanja, pole dance utječe i na cjelokupnu muskulaturu ljudskog tijela , popravlja držanje te općenito čini mišiće zategnutijima i izduženijima.
Imaju li muškarci ulogu u ovoj vrsti plesa?
Unatoč uvriježenom mišljenju da je ples oko šipke namijenjen isključivo ženama, sve je veći broj muškaraca koji uključuju ples na šipki u svoju rutinu vježbanja.
U Australiji, Engleskoj i Americi već postoje programi vježbanja na šipki namijenjeni isključivo muškarcima.
Još jedna od zanimljivosti koju je potrebn spomenuti jest da je na kineskom nacionalnom prvenstvu plesa na šipki 2007., prvo mjesto osvojio muškarac po imenu Zhang Peng koji je iza sebe ostavio desetke ženskih natjecateljica .
Pole dance natjecanja
U zadnjih nekoliko godina sve je više i više profesionalnih natjecanja u plesu oko šipke koja se održavaju diljem svijeta. Natjecanja su isključivo protiv bilo kakve povezanosti pole dancea i golotinje te se orijentiraju iskjučivo na pole dance kao atletski i umjetnički oblik plesa.
Prvo natjecanje „Miss Pole dance world“ održano je 2005. u Amsterdamu gdje je pobijedila Elena Gibson iz Engleske.Zbog mnogo kontroverzi povezanih sa tim slučajem, sudac ju je diskvalificirao i prvo mjesto je prepušteno japanki Reiko Suemune.
U Australiji „Miss pole dance Australia“ natjecanje započelo je također 2005. U posljednjem takvom natjecanju, prvo mjesto osvojila je vrlo popularna i dobro poznata Felix Cane.
Nešto kasnije, 2009. održano je prvo službeno prvenstvo u plesu oko šipke u Americi ,gdje je titulu najbolje osvojila fantastična Jenyne Butterfly.
Miss pole dance world 2010 koje se održalo na Jamajci ponovno je osvojila Felix Cane.
Felix Cane |
Jenyne Butterfly |
Ples oko šipke u medijima
Ples oko šipke prikazan je u serijama poput Desperate Housewives i u američkom talk showu „The View“, kao i u humorističnoj seriji The king of Queens.
Ples oko šipke također ima i vlastita izdanja časopisa Free Spin i Vertical.
Kao i svi ostali oblici vježbanja, i pole dance ima svoje sljedbenike među poznatim licima; tako je glumica Sheila Kelly prilikom pripreme za film The Blue Iguana, toliko zavoljela ples oko šipke da je osmislila i svoj program vježbanja na šipki i nazvala ga S-factor, koji je dostigao nevjerojatnu popularnost.
Za kraj pogledajte nastupe Felix Cane I Jenyne Butterfly i postati će vam jasno zašto nose titulu najboljih u svijetu Pole dancea!