Ples na šipki iako bi se tehnički mogao svrstati među sportove atletsko/gimnastičkog karaktera, on je mnogo više od toga.Zahtijeva specifičan i temeljit pristup drugačiji od bilo čega sa čime ste se do sada susreli.Iz tog razloga evo nekih općih savjeta kako se što sigurnije i „bezbolnije“ upustiti u avanturu pole dancea!
1.Zagrijavanje- iako se prije svake fizičke aktivnosti preporuča barem 20-ak minuta zagrijavanja, nemogu dovoljno naglasiti koliko je to za pole dance važno pa čak i neophodno.Nemojte da vas zavaraju prividna lakoća, jednostavnost i elegancija figura-iza svake od tih figura (pa i one koju čete naučiti među prvima) stoji puno truda, rada i snage (da,čiste fizičke snage!) te iznimna kontrola mišića.
Zato je vrlo bitno izvoditi vježbe na podu prije samog plesa na šipki jer će Vam one temeljito zagrijati mišiće, te promovirati fleksibilnost, fluidnost pokreta i razviti snagu potrebnu za izvođenje figura na šipki.
2.Odjeća-postoji više opcija odjeće koju možete nositi, no to bi svakako trebalo biti nešto udobno u čemu možete nesmetano ostvariti puni raspon pokreta. Za prvi sat dovoljne su vam tajice i neki topić/ uža majica kratkih rukava. Međutim, kako napredujete,figure na šipki zahtijevat će sve veći kontakt tijela i šipke te će kratke hlačice/bokserice i kraći topić postati nužnost. Suprotno pogrešnom uvjerenju da oskudna odjeća i ples oko šipke imaju veze sa stripteasom, golotinjom i slično, gola koža je nužna kako bi izveli određene figure na siguran način.Gola koža u kombinaciji sa šipkom stvara trenje koje vam omogućuje da se na šipku popnete te da tamo i ostanete :)
Iako neki vježbaju u sportskim čarapama a kasnije čak i štiklama, za početak je najbolje vježbati bos.Svakako uz sebe imajte mat odnosno prostirku za vježbanje, da bi zaštitili svoja koljena i ostale osjetljive dijelove tijela prilikom vježbi na podu.
3.Čista šipka-Zbog stalnog kontakta šipke i tijela, nakon nekog vremena na šipki se stvara sloj nečistoće koja osim što ružno izgleda, ugrožava i vašu sigurnost jer šipka postaje skliska i samim time nesigurna za korištenje. Postoje mnogi proizvodi na inozemnom tržištu namijenjeni upravo održavanje čistoće šipke, no najjeftinija i vrlo učinkovita opcija je obični medicinski alkohol. Najpraktičnije rješenje je izliti ga u bočicu sa raspršivačem, nanijeti na meku krpicu ili gazu i lagano obrisati šipku. Pazite da ne pretjerate sa čišćenjem šipke alkoholom jer će to izazvati suprotan efekt-prečistu šipku, te ćete se previše lijepiti za nju i biti će nemoguće izvoditi figure.Šipku bi trebalo obrisati prije i poslije plesa te po potrebi i nekoliko puta tokom plesa.
4.Fitness level-Iako se pole danceom može zaista baviti gotovo svatko, i da za njega nije potrebno prethodno iskustvo u gimnastici, iznimna fleksibilnost niti biti u stanju napraviti 200 trbušnjaka u minuti, bilo bi glupo i neodgovorno tvrditi da vam prethodno ostvarena razina kondicije neće pomoći u napredovanju. Pole dance je iznimno fizički naporna disciplina koja koristi gotovo sve grupe mišića, no najviše mišiće trbuha i cijelog gornjeg dijela tijela. Neki od „sportova“ koji vam mogu pomoći da ojačate tijelo i pripremite ga za šipku su yoga,pilates, vježbe istezanja, ples te klasični trbušnjaci i sklekovi.
5.Ples-Ako ste se uvijek smatrali antitalentom za ples to nije nikakva zapreka da se krenete baviti plesom na šipki. Iako naravno pomaže ako imate osjecaj za ritam ili ste imali iskustva sa izražavanjem kroz pokret to nije nikakav preduvjet. Dapače, netko tko je učio na određen način pratiti muziku će mozda imati jos više problema da uhvati taj senzualni val koji se pleše oko šipke. Baš iz tog razloga cijeli početnički stuapnj koji (ako ste redoviti) traje 6mj. stavlja naglasak na opuštanje i traženje vlastitog ritma. Fokus treninga na ples nastavlja se i u naprednom stupnju kroz improvizacije, meditacije u pokretu, plesanje emocija i naravno mnogo dobre zabave i međusobne podrške. To istraživanje vlastite senzualnosti ne prestaje ni kroz daljnji rad nego naprotiv postaje najveći izvor zadovoljstva plesa oko šipke.
6. Savjesno vježbanje -Da biste uopće pristupili vježbanju morat cete potpisati izjavu da ste smi odgovorni za eventualne povrede. Svaka instruktorica ima obavezu maksimalno paziti na sigurnost izvođenja svake viježbe. Zato su vrlo kvalitetne manje grupe ili ako veće grupe imaju na raspolaganju više instruktorica. Također se i same polaznice moraju paziti međusobno pogotovo pri izvođenju zahtjevnijih elemenata. Međutim na prvom mijestu svaka polaznica za sebe od samog početka treba naučiti poštivati svoje granice. Svako tijelo ima svoj način napredovanja. Netko se vrlo brzo ojača a nekome za iste rezultate treba mnogo više vremena. Isto vrijedi i za rastezljivost i opuštanje u plesu. Mnogo puta se desi da netko svlada izuzetno brzo napredne elemente ali jos uvijek ima problema sa figurom koju je ucila na prvom treningu ili obrnuto. Iz ovih i slicnih razloga vrlo je važno suzdržati se od uspoređivanja i natjecanja. Cilj plesa oko sipke je pronaženje svog vlastitog ritma, vlastitog pokreta. Radite to za sebe, da otkrijete o sebi sve sto jos ne znate i pokažete to kroz pokret, da biste se osjećali dobro, a vjerujte nam osjecat cete se odlicno sa svakom granicom koju probijete u sebi.
Nema komentara:
Objavi komentar